Škodce skladových komodít

zrniar, potemník, moľa, lesák

Zrniar čierny

Je 3,5-4,7 mm dlhý chrobák. Imágo má farbu tela hnedo-čiernu až čiernu. Krovky má zrastené, preto imágo nie je schopné lietať. Larva je biela, iba hlavičku má žlto-hnedú, je beznohá a meria 4-5 mm.

Prezimuje v skladoch v štádiu imága, alebo niekedy aj v štádiu larvy. Oplodnená samička kladie vajíčka do zrna. Do každého zrna pšenice, alebo jačmeňa kladie po jednom vajíčku, do kukuričných zŕn kladie 2-3 vajíčka. Celý vývoj jednej generácie trvá pri 18 °C (vajíčko = larva = nehybný stav = kukla = imágo v zrne = zrelosť – 13:63:4:9:3:6) = celkom 98 dní. Priemerne v nevykurovaných skladoch v našich podmienkach má 2 generácie do roka. Pri zvýšení priemernej teploty sa zvyšuje aj množstvo generácií.

Potemník skladový

Chrobák veľký 2,6-5 mm. Štít má mierne vyklenuté strany a na krovkách sú bodkované ryhy s pozdĺžnym rebrovaným. Larva býva nažltla, pretiahnutá s dĺžkou 6 mm, na konci s dvoma špicatými hrdzavo hnedými rožkami. Vývoj trvá 83 dní pri 18 °C. Počet generácií za jeden rok sú 2, v teplých prevádzkach až 4. Vyskytuje sa hlavne v múke, zásobníkoch, silách, strojoch, chuchvalcoch organického prachu, škodí v štádiu larvy aj dospelca. Patrí medzi najzávažnejších škodcov skladovaných potravinárskych produktov.

Moľa obilná

Má dĺžku tela 5-6 mm. Predné krídla má svetlo šedé s hustým popraškom sivohnedých bodiek a škvŕn. Húsenice sú 7-9 mm dlhé. Moľa obilná spravidla prezimuje v štádiu húsenice druhej generácie. Oplodnená samička kladie iba na vlhké obilné zrná vajíčka. V sklade vyliahnutá húsenička vytvára akúsi malú, krehkú a priesvitnú hodvábnu čiapočku, ktorá má veľkosť asi ako jedno zrno.

Húsenička sa ukrýva vo vnútri ,, čiapočky ” a pripevňuje ju na jedno alebo dve zrná. Potom sa prehrýza do zrna a preniká do vnútra, kde sa živí endospermom. Keď vyžerie jedno zrno prechádza na ďalšie a takto môže každá húsenička v priebehu svojho života poškodiť 20-30 zŕn. Motýle prvej generácie sa objavujú na jar od mája do júna. Celý vývoj generácie trvá pri priemerných podmienkach (vajíčko = húsenica = kukla) 13:80:18 = celkom 111 dní. Iba pri prezimovaní húseníc prvej generácie môže trvať vývoj imága takmer celý rok. V našich podmienkach má do roka spravidla 2 generácie.

Lesák skladištný

Štít má po stranách zo šiestimi zúbkami a s dvoma pozdĺžnymi priehlbinami. Tykadlá sú zakončené 3-člennou paličkou. Krovky má ryhované. Larva je pretiahla, červovitého tvaru 2,9-3,8 mm dlhá, hlava je tmavšia, žltohnedá. Na prvých troch článkoch sú zhora dve hnedavé škvrnky, dospelec asi 2,5- 3 mm.

Patrí medzi najnebezpečnejšie primárne škodce, vyskytujúce sa často i v dovážaných produktoch. Je schopný prenikať i do uzavretých obalov a rýchle sa šíry v napadnutom tovare. Napáda obilie, múku, múčne výrobky, sušené ovocie, podzemnicu olejnú, tabak, korenie a iné produkty. Má schopnosť prenikať i veľmi malými medzerami. Celkový vývoj trvá okolo 85 dní. Má obvykle 2-3 pokolenia behom roka.Za priaznivých podmienok až 7.